همایش گرامیداشت روز جهانی معلولان درسالن اجتماعات مرکزآموزش استثنایی شهید نظرزاد

 

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در همایش گرامیداشت روز جهانی معلولان گفت : کرامت انسانی این اقتضا ء را دارد تا هر شخصی با دیگری چنان رفتار کند که انسانیت آن را می‌طلبد. سید حجت اله کلانتری افزود . در اصل تکریم، سخن این است که اگر قرار باشد زمینه رشد کرامت ذاتی انسانها را فراهم کنیم باید همه مناسبات اجتماعی را به گونه‌ای تنظیم کنیم که مبتنی بر کرامت باشد.

 

 

وی اضافه کرد معلولان هم عضوی از جامعه هستند که توانمندی زیادی در عرصه های مختلف آموزشی ،فرهنگی ،هنری و ورزشی دارند و باید برنامه های آموزش و پرورش  در جهت ایجاد احساس مفید بودن در آنها و شکوفا کردن توانمندی های آنان باشد .

مدیر کل آموزش و پرورش با اشاره به اقداماتی که در خصوص خدمت رسانی به معلولان صورت گرفته گفت : باید توانمندی های معلولان به جامعه عرضه شود .

وی هدف از برگزاری همایش بزرگداشت روز جهانی معلولان را بهانه ای برای به نمایش گذاشتن توانمندی آنها و حفظ کرامت آنها اعلام کرد و گفت به برکت نظام شکوهمند اسلامی در لرستان تمام مراکز استثنایی هوشمند سازی شده و برای اولین بار در استان مرکز طیف اتیسم در خرم آباد راه اندازی شده است .

رئیس آموزش و پرورش استثنایی هم در این همایش گفت : سازمان ملل متحد در روز معلولان با شعار  (( موانع را از سر راه بردارید .  درها را باز کنید . ویک جامعه فراگیر برای همه   ))سعی کرده توجه حکومتها و مردم را به معلولان و توانایی های آنها جلب کند  .

امیر حسین برجی گفت : امروز در جهان بیش از 600میلیون معلول وجود دارد که ظرفیت خوبی در توسعه و پیشرفت جوامع به حساب می آیند .وی افزود  ما شاهد موفقیت های خوبی در عرصه های مختلف توسط معلولین بودیم . وی با اشاره به سخنی از امام راحل (ره) که فرمودند : خدمت به معلولان خدمت به نبی مکرم اسلام است گفت : باید معلولان را باور کرد و زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای آنان را فراهم کرد .

برجی اضافه کرد در استان لرستان 7گروه دانش آموز استثنایی وجود دارد و با تاسیس مرکز اتیسم در خرم آباد لرستان جزء 7 استان دارنده این مراکز در سطح کشور به حساب می آید وی با اشاره به ارتقاء شاخص سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان از 8/94 % به 99% گفت : بحمدلله در سال جاری برای اولین بار طرح سنجش در مناطق صعب العبور و محروم منطقه بشارت و کاکاوند هم اجرا شد .

لازم به ذکر در حاشیه همایش نمایشگاه توانمندی های معلولان و دست ساخته های دانش آموزان مراکز استثنایی به نمایش گذاشته شد و از معلولان موفق استان هم تقدیر به عمل آمد .
منبع: سایت آموزش وپرورش استثنایی لرستان

 

/ 0 نظر / 32 بازدید